Тренінгове заняття «Повір у себе»
Зоя Василівна Токаленко, практичний психолог,
Брацлавська спеціалізована школа I-III ступенів Немирівського району Вінницької області
Анотація: даний тренінг направлений на формування в учнів позитивної «Я - концепції», на розвиток впевненості у досягненні поставленої мети.
Рекомендується використовувати в роботі практичним психологам, соціальним педагогам, учителям.
Тривалість заняття: 45 хв.
Вікова категорія: учні 9 кл.
Кількість учасників: 10 чол.
Тренінгового заняття
«Повір у себе»
Мета заняття:
- продовжити формувати позитивну «Я - концепцію» в кожного учасника тренінгу;
- розвивати впевненість у досягненні поставленої мети:
- активізувати процес саморозкриття, самопізнання і відкрити в собі сильні сторони, тобто такі якості, навички, уміння, які людина приймає і цінує, які дають їй почуття внутрішньої стійкості і довіри до самої себе;
- формувати мотивацію самовиховання і саморозвитку..
Обладнання: мультимедійний проєктор,дзеркало, плакати «Правила», «Очікування».
.
Структура заняття
- Вправа. «Привіт, індивідуальносте!»
- Правила.
- Вступ.
- Очікування.
- Мозковий штурм «Риси людини, яка приймає себе».
- Інформаційне повідомлення «Прийняття власного «Я».
- Вправа «Контраргументи».
- Вправа «Я пишаюся…».
- Вправа - гра «Моє позитивне відображення».
- Підсумки.
- Вправа «Подяка».
Хід заняття
Вправа 1. «Привіт, індивідуальносте!»
Мета:
- зняти напруження;
- сприяти розвитку інтересу до членів групи;
- розвивати уміння входження в контакт;
- мотивувати учасників до спільної роботи;
- допомогти активно включитися в продуктивну роботу.
Інструкція. Учасники сідають великим колом і по черзі вітають один одного, обов'язково підкреслюючи індивідуальність партнера.
При цьому вони можуть звертатися безпосередньо до всіх відразу або до конкретної людини, наприклад, до партнера, що сидить праворуч.
Під час цієї психологічної розминки учасники повинні налаштуватися на довірливий стиль спілкування, допомогти один одному включитися в продуктивну роботу, продемонструвати своє добре і шанобливе ставлення до усіх членів групи.
При виконанні цієї вправи потрібно звертати особливу увагу на те, якими словами кожен учасник вітає свого партнера, на його манеру встановлювати контакт.
Обговорення. Що нового ви дізналися про себе? Що легше було: вітати чи отримувати привітання? Кому легко вдалося встановити контакт? Чи можна навички, отримані під час виконання вправи, перенести в реальне життя?
- Вправа «Наші правила».
Мета: виробити правила, необхідні для ефективної роботи групи.
Психолог зачитує правила, а учасники пояснюють і обговорюють їх. У кінці можна додати ще якісь правила, які учасники вважають важливими.
- Повідомлення теми та мети заняття.
Інколи трапляється, що ми маєте неправильне уявлення про себе. Нам здається, ніби не здібні, маємо недоліків більше чим переваг.
Тільки здорове почуття власної гідності допомагає нам краще за інших бачимо свої сильні сторони і турбуємося про власні духовні потреби.
Але як полюбити себе? Будда сказав: "В пошуках людини, яку ви могли б любити і поважати більше, ніж самого себе, ви можете обійти весь Всесвіт. Ви не знайдете таку людину. Ви самі, більше ніж хто б то не був у Всесвіті, заслуговуєте на любов і повагу до себе".
Таке ставлення до себе досить плідне. І сьогодні ми про це поговоримо.
- Очікування. Вправа «Квіткова галявина».
Мета: виявити і сформулювати очікування учасників тренінгу.
Психолог. Як ви вже помітили, на кожному нашому занятті ми говоримо про те, чого очікуємо від себе на занятті. Сьогодні ви напишете свої очікування на стікерах у вигляді квітів, по черзі проговорите їх, а потім розташуєте на нашій галявині. По завершенню заняття зберемо квіти у вазу, якщо очікування виправдаються.
- Мозковий штурм «Риси людини, яка приймає себе».
Мета: активізація роботи учнів.
Психолог. Давайте з вами зараз подумаємо, які риси характеру людина може мати, яка приймає себе.(Запис на фліп - чарті відповідей дітей).
Риси людини, яка приймає себе.
- Твердо вірить в певні цінності й правила: може захищати їх, навіть якщо багато хто їх не приймає.
- Здатна діяти, використовуючи свій досвід. Не жалкує про зроблене.
- Не марнує час на переживання із приводу того, що буде, що вже сталося, що відбувається зараз.
- Вірить, що зуміє зарадити собі незважаючи на помилки й невдачі.
- Почувається рівної стосовно інших ані гіршою ,ані кращою, незалежно від відмінностей у здібностях, походженні, ставленні інших.
- Природно приймає свою цінність та цікавість для інших людей, принаймні для тих, чиє товариство обирає.
- Приймати похвалу без удаваної скромності, компліменти без почуття провини.
- Чинить опір, якщо хтось намагається домінувати над нею.
- Відкрито висловлює свої думки.
- Уміє одержувати щире задоволення від різних речей - навчання, творчого вираження себе, компанії.
- Чутлива до потреб інших людей, шанує існуючі звичаї й добре знає, що не може бути щасливою за рахунок інших.
- Інформаційне повідомлення «Прийняття власного «Я».
Те, як людина думає про себе, залежить від того, наскільки вона себе приймає, чи вірить у себе і свої сили. Люди, які почуваються щасливими, вважають, що їх люблять, що вони потрібні, що до них добре ставляться інші, що вони здібні та їх цінують. Ті, хто навчився поважати себе сам, як правило, приймає й інших, мислять позитивно.
Прийняття свого «Я» породжується усвідомленням того, що тебе приймають інші. Воно посилюється, якщо тебе приймають люди, яких ти шануєш. Пригадай тих людей, які тебе приймають і люблять, і твоє прийняття власного «Я» зросте. Людина, яка себе не цінує, підсвідомо налаштовується на те, що й інші не будуть її цінувати, внаслідок цього вона поводиться таким чином, що її «справді» немає за що цінувати. Люди починають відвертатися від неї, підтверджуючи очікування. З іншого боку, людина, яка приймає себе, налаштовується на те, що й інші теж до неї добре ставляться.
Ми — головні експерти в своєму житті. І тому тільки ми можемо знати, що зробить нас щасливими.
Коли ми йдемо шляхом прийняття і пробачення самих себе і наближаємося до воріт, то бачимо, що їх захищає дракон, який не дає нам туди увійти. В дракона є різні імена: низька самооцінка, недостатня впевненість у власних силах і навіть відкрита ненависть до себе. Перш ніж ми зможемо по-справжньому любити інших, ми повинні навчитися любити себе. Для цього є також інша причина: поки ми не приймемо себе, ми подібні пустій посудині, яка чекає, щоб її хтось наповнив.
На жаль, часто трапляються думки, які завдають нам болю. Ми втрачаємо через них енергію, впевненість у собі. Інколи тих негативних думок буває більше, ніж позитивних. Ти можеш думати: «Я слабкий фізично», «Я негарна», «Я не вирішу цієї задачі», «Мабуть я їй не сподобаюсь», «Завжди я все псую». Але можна навчитися змінювати негативні думки про себе та своє життя на позитивні.
Це можна зробити трьома способами:
- Звернення до своїх прав. Якщо думаєш, що ти якийсь не такий, то можеш змінити цю думку на іншу, бо ти маєш право бути тим, ким ти є. наприклад: «Завжди я мушу все зіпсувати» - «Я маю право на помилку»; «Я - боягуз» - «Я маю право на власні емоції».
- Звернення до позитивного досвіду. «Я нерішучий» - «Є ситуації, в яких мені вдається швидко приймати рішення»; «Я легко піддаюся» - «Є ситуації, в яких я вмію відстояти свою думку»; «У мене не має здібностей до математики» - «Бували випадки, коли я отримував хороші оцінки на контрольних».
- Заміна епітетів. Можна замінити негативні прикметники, які принижують тебе, на позитивніші, але так, щоб речення не втратило правдивості. Наприклад: «Я психологічно слабкий» - «Я дуже вразливий»; «Я наївний» - «Я відвертий у контактах з людьми.
7. Вправа «Контраргументи»
Мета:
- виявити внутрішні протиріччя;
- змінити сприйняття своїх недоліків;
- визначити напрями особистісного зростання.
Інструкція. Давайте спробуємо хоча би трохи розібратися в собі, у своїх недоліках, звичках, чим незадоволені. Для цього розділіть аркуш паперу навпіл. Ліворуч, у колонку «Невдоволення собою» відверто запишіть усе те, чим ви незадоволені собою.
Невдоволення собою |
Прийняття себе |
Потім на кожне «Невдоволення собою» наведіть контраргументи, тобто те, що можна протиставити, чим ви і люди, що оточують вас, задоволені вже сьогодні, що приймають у вас, і запишіть у колонці «Прийняття себе».
Другий етап роботи.
Учасники об'єднуються в мікрогрупи по 3-4 особи і приступають до обговорення всіх своїх записів у таблиці.
Під час заповнення таблиць учасники повинні працювати індивідуально, бажано включити легку музику. Музичний фон повинен стати постійним. Це значно полегшує саморозкриття учасників, допомагає їм зосередитися на аналізі власних вчинків, своїх слабких сторін, в той же час вносить деякий елемент оптимізму.
Обговорення. З чим важче було визначитися: невдоволенням собою чи контраргументами? Чи важко було відшукати контраргументи? Що нового про себе дізналися? Як змінилося ставлення до власних недоліків? Чи щось змінилося у сприйнятті власного «Я».
- Вправа «Я пишаюся…»
Мета:
- розвинути почуття власної значущості;
- розвинути рефлексію.
Інструкція.
- Перерахуйте п'ять моментів свого життя, якими ви пишаєтесь.
- Оберіть у своєму списку одне досягнення, яким ви пишаєтесь найбільше.
- Встаньте і промовте, звертаючись до усіх: «Я не хочу хвалитися, але....», і доповніть фразу словами про своє досягнення.
- Невербально продемонструйте свою гордість,
Обговорення. Що ви відчували, коли ділилися своїми досягненнями? Як вам здається, у момент вашого виступу інші переживали те ж саме, що і ви? Що викликало переживання. Чи важко було виконати завдання?
- Вправа - гра «Моє позитивне відображення».
Мета:
- формування позитивної «Я – концепції»;
- розвиток рефлексії;
- розвиток соціальної перцепції.
Психолог. Психологи вважають, що людина може любити оточуючий світ рівно настільки, наскільки вона любить себе. Ми бачимо, що життя складається успішно в тих людей, які добре знають свої цінні риси і поважають себе за них, а також уміють турбуватися про їх розвиток так як хороші батьки турбуються про розвиток своїх дітей.
Притча про двох вовків.
Колись давно старий індієць відкрив своєму внукові одну життєву таємницю. В кожної людини йде боротьба, дуже похожа на боротьбу двох вовків. Один вовк показує зло – ревність, переживання, егоїзм, амбіції, брехню… Другий вовк показує добро – мир, любов, надію, доброту, вірність…
Маленький індієць стривожений до глубини душі словами дідуся, на декілька хвилин задумався, а потім запитав:
- Який вовк в кінці перемагає?
Старий індієць ледь помітно усміхнувся і відповів:
- Завжди перемагає той вовк, якого ти годуєш.
Мораль: вовк Зла не приносить радості своєму господареві, його їжа - це наші сумніви, невпевненість, лінь, страхи, тривожність, занижена самооцінка, брак віри в себе, небажання змінюватися і тому тільки ми можемо зробити так, щоб на перший план він не виходив, просто перестати його підгодовувати, полюбити себе, активізувати свої найкращі ресурси.
Інструкція. Зараз по колу будемо передавати дзеркало. Завдання кожного учасника увалено подивитися на себе в дзеркало і намагатися сприйняти себе дещо сторонньо, начебто він бачить не своє відображення, а обличчя незнайомої людини, яке привернуло його увагу.
Зосереджено вивчіть цю людину, а потім дайте відповіді на запитання:
- Чим приваблює вас ця людина?
- За що її можна любити?
- Що в ній викликає повагу, а може, й захоплення?
- Чим може пишатися ця людина?
- Яким позитивним потенціалом (ресурсом) вона володіє? Намагайтеся бути серйозними, чесними.
Обговорення. Здійснимо аналіз внутрішньої роботи, яку вам довелося зробити. На яке питання було легко відповісти? На яке питання було важко відповісти? Чим викликані труднощі при виконанні завдання? Який вплив на вас мало виконання цього завдання?
Якщо хтось не міг про себе сказати нічого хорошого, це сигнал для серйозних роздумів про себе і своє життя.
- Підсумки.
Мета: підведення підсумків заняття.
Психолог пропонує всім учасникам згадати свої очікування, підійти до «Квіткової галявини», сказати, чи збулися їхні очікування, якщо «так», то приклеїти свої стікери на вазу.
- Вправа „Подяка”.
Мета: створити позитивний емоційний фон у групі, дати можливість сказати одне одному ті приємні слова, які не говоряться кожного дня.
Перебіг вправи: Учасники по колу висловлюють одне одному подяку. Це може бути подяка за підтримку в роботі, за допомогу на занятті. Якщо немає бажаючих, починає ведучий, наприклад: „Дякую вам за активну участь на занятті”.
Використана література.
- Анн Л.Ф. Психологический тренинг с подростками / Л.Ф. Анн. - СПб.: Питер, 2005. - 271 с.
- Долинська Л.В. Тренінг особистісно-професійної зрілості / Л.В. Долинська, О.В. Темрук. - К.: Марич, 2010. - 128 с.
- Стишенок И.В. Тренинг уверенности в себе: развитие и реализация новых возможностей / И.В. Стишенок. - СПб.: Речь, 2008. - 230 с.